Manufacturer of a wide range of products which include conveyor belt repair services, conveyor belt hot joint, rubber conveyor belt jointing machine, flat belt jointing machine, conveyor belt jointing machine and timing belt jointing machine.
₹ 12000 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 2 mm |
| Material | Rubber |
| Belt Width | 40 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Structure | Belt Conveyor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Rubber |
| Packaging Type | Loose |
| Thickness | 8-15 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Mechanical |
| Usage/Application | joint |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Material | MS |
| Structure | Belt Conveyor |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Used in Conveyor Belt |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Nominal Voltage | 440V |
| Size | 1000x150 |
| Power | 1.8 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Tensile Strength | High Tensile |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Conveyor Machine |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 100mm |
| Nominal Voltage | 240V |
| Power | 1.8 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
Minimum order quantity: 1 Unit
Mahesh Sharma (Owner)
Sagar Engg. & Electric Works
Face II Road No 12, Plot No 502, 503, Upsidc, M G Road Indl Area
Hapur - 245101, Uttar Pradesh, India