We are a leading Manufacturer of pvc conveyor belt cutting machine, conveyor belt vulcanizing services, 50 kg/feet conveyors, polyacetal crate conveyor chain and crate chain from Hapur, India.
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Max Belt Width | 1000 mm |
| Cutting Thickness | Up to 20 mm |
₹ 5500 / Project Get Latest Price
| Belt Thickness | 2 mm |
| Products For Vulcanizing | Cold Belt |
| Material | Rubber |
| Belt Width | 40 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Heat Resistant |
| Application Area | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Conveyor Type | Belt |
| Length | 10 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Type of Belt Conveyor | Packing Belt Conveyor |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Inclination | Horizontal |
₹ 600 / Meter Get Latest Price
| Pitch | 50.8 mm |
| Chain type | Multiflex chain |
| Material | PP |
| Breaking load | 2669kn |
| Application | Pharma, Material handling, Food, Beverage, Automobile |
₹ 620 / Meter Get Latest Price
| Pitch | 50.8 mm |
| Chain type | DAIRY CRATE CHAIN |
| Material | Plastic |
| Breaking load | 250 kN |
| Strand type | Single strand |
| Application | Material handling, Pharma, Automobile, Food, Beverage |
Minimum order quantity: 50 Meter
Mahesh Sharma (Owner)
Sagar Engg. & Electric Works
Face II Road No 12, Plot No 502, 503, Upsidc, M G Road Indl Area
Hapur - 245101, Uttar Pradesh, India