Prominent & Leading Manufacturer from Hapur, we offer packing conveyor belt machine.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Material Handling Capacity | 80 kg/Hour |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Usage/Application | Packaging |
| Belt Speed | 420 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Belt Thickness | 2.5 |
| Speed Adjustable | Yes |
| Voltage | 240 V |
| Belt Width | 2 feet |
| Belt Material | Rubber |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 5 Piece
Packing conveyor belt are used in industries to handle material from one point to another and is also used as assembly line packing conveyor.
Mahesh Sharma (Owner)
Sagar Engg. & Electric Works
Face II Road No 12, Plot No 502, 503, Upsidc, M G Road Indl Area
Hapur - 245101, Uttar Pradesh, India