Manufacturer of a wide range of products which include rubber conveyor belt jointing machine (vulcanizing machine), rubber conveyor belt hot jointing machine, pvc pu belt vulcanizing press and conveyor belt vulcanizing machine.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Press Type | Pneumatic |
| Power | 2.1 kW |
| Vulcanizing Pressure | 220 psi |
| Vulcanizing Temperature | 120 Degree Celsius |
| Size | 1200x450mm |
| Voltage | 440V |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | SS |
| Work Material | Rubber |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Rubber Conveyor Belt Hot Vulcanizing Press |
| Packaging Type | Box |
| Color | Blue |
| Structure | Hot Belt Jointing Machine |
| Size | 800X400 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Press Type | Electric |
| Heating Plate Size | 2000 |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
Mahesh Sharma (Owner)
Sagar Engg. & Electric Works
Face II Road No 12, Plot No 502, 503, Upsidc, M G Road Indl Area
Hapur - 245101, Uttar Pradesh, India