Our product range includes a wide range of hydraulic power pack.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.8 kW |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Press |
| Voltage | 240V |
| Material | Mild Steel |
| Motor Speed | 900 RPM |
| Motor Power | 2 HP |
| Oil Tank Capacity | 14 Litre |
| Max Pressure | 1000 psi |
| Phase | Single Phase |
| Product Code | 4DL10S |
Minimum order quantity: 2 Piece
Hydraulic power pack with 1000psi capacity. oil capacity 14 liter . generally required for finger punching machine.
Mahesh Sharma (Owner)
Sagar Engg. & Electric Works
Face II Road No 12, Plot No 502, 503, Upsidc, M G Road Indl Area
Hapur - 245101, Uttar Pradesh, India